Mirbeg'de Kahvaltı

09 Sep 2017

Mirbeg'de Kahvaltı

MİRBEG’DE KAHVALTI

Yaklaşık 25 çeşidin sunulduğu kahvaltıda yok yok. Becerikli yöre kadınının elinden çıkmışçasına mis gibi kokan köy tereyağında el çabukluğuyla kavrulan undan yapılan, “murtuğa”, kahvaltının ilginç lezzetlerinden sadece biri.

Bakır sahanda ağır ateşte tereyağında pişen kavurmalı yumurta, kahvaltı sofrasının baştacı olmayı hak ederken, taze örgülü peynir ile yabani sarımsak (sirik, korkor, siyabu) gibi bazı yöresel otların katılmasıyla yapılan aromalı peynir ise damakları şenlendiriyor.

Pekmezle karıştırılan lor peyniri, taze kaşar peynirini andıran lavaş peyniri ve tulum peyniri de mideyi adeta bayram yerine çeviriyor.

Minik kaplarda sunulan ev yapımı kızılcık, kayısı, çilek reçeli, koyun yoğurdu, taş fırında pişirilen her daim dumanı üstünde pide ekmek, kepekli un, tereyağı, susam, çörek otu, mahlep ve tarçının konulmasıyla yapılan “Diyarbakır Çöreği”, zeytin, patlıcan, biber, domates, patates kızartması ile Diyarbakır bahçelerinden toplanan domates, salatalık, biber, nane, maydanoz ve reyhandan oluşan mevsim sebzesi tabağı, demli çay eşliğinde sofrayı görsel bir şölene dönüştürüyor.

Bütün bunların üzerine Güneydoğu Mutfağında kahvaltıda dahi tüketilen batı şehirlerinde yaşayanların garip olarak adlandırdığı ancak kahvaltı sofrasının baş tacı….

“Ciğer Kebap”…

Kahvaltı “O” olmadan olmaz…

SİPARİŞ VE REZERVASYON

444 95 93

Foto Galeri >>